Представете се.
Ние с ме Лидия и Емил – продуцент и режисьор на документалната поредица Отвъд Короната в България. Отговорни сме за много други звена при реализирането на документалната поредица като монтаж, музилано оформление, интервюиращ, организатор, асистент режисьор, оператор носачи на кафе, шофьори. Занимаваме се с независимо документално кино и се интересуваме от социални тематики, екзистенциални теми и креативни форми на разказ
Защо избрахте да се захванете именно с този проект?
„Отвъд Короната“ е второ издание на поредицата „Отвъд“. Във второто издание разглеждаме коренно различна тема от първия сезон – Ковид пандемията и влиянието ѝ върху българското общество. При обявяването на пандемията и въвеждането на извънредното положение, както всички, бяхме абсолютно неподготвени за предстоящото. Чувствахме се объркани и искахме да разберем какво се случва и какво ни предстои. Бяхме загрижени за себе си, за семействата и приятелите си. Цялото това объркване, несигурност и страхове привлякоха творческото ни любопитство. Решихме да заснемем документален сериал, който да вникне в морето от теми, свързани с пандемията, за да намерим отговор на въпроса: „Какво по дяволите се случва?“
Какъв беше процесът по подбор на темите, които разглеждате в поредицата? Какви бяха основните послания, които искахте да предадете чрез „Отвъд“?
Желанието ни беше първоначално да разгледаме проблема глобално и постепенно да се фокусираме все повече на конкретни, но ключови аспекти, които обясняват събитията в България. Въпреки че разказвахме за локалното влияние на Ковид пандемията върху българското общество, в процеса на работа по документалната поредица винаги сме се ръководили от идеята, че съществува общ знаменател, който може да обясни случващото се в България и едновременно с това да даде отговори за влиянието на пандемията в глобален мащаб. Привърженици и противници на ваксинирането, адекватни или неадекватни мерки срещу Ковид, както и други недоразумения, се наблюдаваха не само в нашата държава, но и на много места по света.
Подборът на темите беше подчинен на идеята за разказване от широко към специфично – от обществото към индивида, като се проследява целият път между тях. Визирарам общество, политика, технологии и социални мрежи, коминукация, дезинформация, агресия, насилие, травми , човешка психика и много други.
Първоначално разглеждаме здравния аспект, тъй като той е очевидно на повърхността. Във финалния епизод се фокусираме върху психологическите възприятия, функционирането на човешката психика, българската народопсихология, травмите, детството и, като цяло, акцентът е върху индивида като представител на човешкия вид.
Как успяхте да намерите и ангажирате участниците в поредицата?
При изчистването на креативната концепция за „Отвъд Короната“ проведохме обширно проучване по темите, които искахме да засегнем. Търсихме експертни лица и хора, които могат да говорят компетентно по тези въпроси. Издирвахме индивиди, които са проактивни, предприемат действия вместо да се отдават на паника и могат да предоставят задълбочени експертни мнения. При проучването онлайн, сред множеството разнородни новини, открихме гласове, които ни звучаха логично, които не крещяха, а спокойно обясняваха – думите им имаха смисъл. За наша голяма радост, доста от тях откликнаха на нашата покана за участие. Благодарни сме за гласуваното доверие!
Какви бяха предизвикателствата, с които се сблъскахте по време на снимките?
Предизвикателствата определено не липсваха. По време на записите на интервютата с участниците се борихме да запазим концентрация, тъй като в съседство се извършваха ремонтни дейности, а под нас имаше автосервиз, откъдето се чуваха автомобилни двигатели.Многократно интервютата бяха прекъсвани от външни лица, които влизаха в студиото, което костваше разконцентриране на участниците и огромни усилия от наша страна да запазим самообладание. Силно ни тревожеше опасността записите да се окажат неизползваеми и цели изразходван ресурс и вложеното време от наша страна и страна на участниците да се окаже безмислен. Въпреки това, бих определил тези неприятности като дребни ядове. Истинските предизвикателства, според мен, настъпиха по време на постпродукцията на „Отвъд Короната“. Работата по толкова конфликтна тема, която предизвиква разделение дори в най-сплотените кръгове като близки приятели и семейства, е изключително трудна. Психическото натоварване беше огромно, а когато добавим и необходимостта да използваме социалните мрежи за събиране на архивни кадри и провеждане на проучвания, натоварването ставаше още по-голямо, защото се сблъсквахме с презасищането от противоречива и невярна информация, която увеличаваше чувството за царяща несправедливост и усещане за безсилие. Да добавим и факта, че в тези моменти нямахме голяма възможност да споделяме преживяванията си, за да се разтоварим, тъй като тези теми предизвикваха и продължават да предизвикват конфликти, спорове и неприятни емоции. Малцина бяха хората, които успяваха да ни бъдат истинска опора в този аспект. Общо взето, предизвикателствата бяха многобройни, но предполагам, че всеки е имал своите и на никого не му е било лесно.
Какво ви мотивира да продължите работата си въпреки трудностите?
Мотивацията ни идва от възможността да намираме отговори на въпросите, които ни вълнуват, и от шанса да създаваме нещо със смисъл и стойност. Въпреки натоварването, осъзнаваме, че в работата си никога не сме се сблъсквали с проблема да правим нещо еднообразно и без значение. Напротив, ангажираността ни е насочена към даването на гласност на собствените ни идеи и към възможността да развиваме творческите си умения без ограниченията на външни фактори. Освен това, колкото повече се потапяхме в проблематиката на избраните теми, толкова повече виждахме и разбирахме несправедливостите, които искахме публично да адресираме. Това желание да се противопоставим на несправедливостите и да допринесем за разкриването на истината ни мотивира да продължим въпреки всички трудности.
Какви техники за снимане използвахте, за да уловите същността на разказваните истории?
При заснемането на интервютата ни водеше стремежът да постигнем откровен разговор, дори изповед, лице в лице между участниците и зрителите. Затова избрахме една от гледните точки да бъде директно към лицата на интервюираните, така че техните погледи да са насочени пряко към обектива на камерата.
Освен интервютата, разполагахме и с покривни кадри, които условно разделихме на две категории – импровизирани и режисирани.
Импровизираните кадри заснемахме, като ангажирахме цялата си наблюдателност при посещения на определени локации в София. Вярвахме, че там ще уловим нужното, като се ръководихме от заснетото по време на интервютата и темите обсъждани с участниците. Заснемането на тези кадри често се превръщаше в игра на асоциации. В тази категория успяхме да уловим страхотни моменти, плод както на нашите усилия, така и на чиста случайност и късмет, което направи процеса вълнуващ и приятен, въпреки умората.
Режисираните кадри бяха заснети на същите локации, но с предварителна визия за това, което искахме да постигнем. Пример за това е Телевизионната кула, където целенасочено заснехме кадри, свързани с темата за медии и комуникация към обществото. Друг пример е кръстовището пред църквата „Св. Неделя“, където при залез заснехме разминаващи се хора, с цел тези кадри да визуализират теми като недоверие и разделение в българското общество.
При заснемането на кадри с участниците, те също се разделяха на тези два типа – импровизирани на предварително планирани локации и режисирани, които да допринесат за кинематографичното излъчване на „Отвъд Короната“ в България.
Какво беше най-вълнуващото откритие, което направихте по време на работата по поредицата?
Най-вълнуващото откритие, което направихме по време на работата по поредицата, беше използването на Изкуствен Интелект (ИИ) за целите на проекта още в самото му начало, в момент, когато тази технология все още не беше толкова широко разпространена. Още през 2022 година, и дори преди това, активно търсихме начини за визуализиране на определени части от историята чрез анимация и изображения. Това се наложи, тъй като се сблъскахме с фрагменти от разказа, които не можехме да заснемем поради различни ограничения. Искахме да внесем чувство за хумор в история, която по своята същност е доста драматична, и това да бъде мотивирано на концептуално ниво.
Изправени пред невъзможността да си сътрудничим с професионален аниматор, който да създаде необходимите визуални елементи, се досетихме, че може би ИИ може да ни предостави решение на този проблем. Започвайки многобройните опити да визуализираме идеите си с помощта на ИИ, бяхме изумени от възможностите и развитието на тази технология. Чувствахме се като част от бъдещето, като хакери, като иноватори! Това беше изключително вълнуващо преживяване. Помним първата седмица от работата по тази задача като период, през който съзнанието ни беше напълно обсебено, до степен, че не можехме да спим от вълнение.
Какви бяха най-значимите уроци, които научихте по време на създаването на поредицата?
По време на създаването на документалната поредица научихме множество значими уроци, които далеч надхвърлят знанията, свързани единствено с темата за Ковид. Открихме колко е важна информацията и начинът, по който я възприемаме. Усвоихме, че въпреки различията си, хората сме и много еднакви. Разбрахме нагледно какво е бърнаут,, но и разбрахме, че упоритостта води до резултати. Развихме и усъвършенствахме множество професионални умения и придобихме нови.
Осъзнахме, че светът се движи от митове и легенди и че истината не винаги е това, което искаме да чуем. Потвърди се за нас значението на екипната работа и важността от внимателния подбор на броя задачи, които предприемаме, както и от осъзнаването, че само с подходящите съмишленици и колеги можем успешно да реализираме идеите си. Научихме се, че не трябва да подценяваме излизането на слънчевата светлина и движението независимо дали работим с изкуствен интелект, дали работим от вкъщи или не, и че почивка е съществена част от качествения работен процес.
Научихме се и на важността да бъдем благодарни за това, което имаме, защото в противен случай никога не можем да бъдем напълно задоволени и щастливи.
Имаше ли моменти, в които се колебаехте дали да продължите с проекта, и как преодоляхте тези колебания?
Да, имаше моменти на колебание, когато се питахме дали да продължим с проекта. В основата на нашето партньорство като продуцент и режисьор, Лидия е тази, която успява да преодолее тези моменти на несигурност и критични точки. Тя е движещата сила, която прави продължаването възможно. Не веднъж „Отвъд Короната“ изглеждаше като непреодолимо голям проект за нашия малък екип, а психическото натоварване – прекалено тежко. Лидия е човекът, който успява да намери ред в хаоса, да види възможност там, където всичко изглежда невъзможно. Радваме се, че сме част от този проект и че имахме възможност да градим себе си и уменията се чрез него!
Какво е бъдещето на Отвъд Короната?
Смятаме, че „Отвъд Короната“ остава актуална поредица, която не се ограничава само до края на пандемията от Ковид-19 и която може да привлича интерес и гледаемост и за в бъдеще. Посланията, които отправяме, са приложими към множество съвременни проблеми с голям мащаб, както в настоящето, така и в бъдеще. Стойността на поредицата идва от това, че тя адресира множество проблеми, които са съществували още преди появата на Ковид-19 и които не са намерили своето решение, а ще продължат да бъдат актуални и в бъдеще. Вярваме, че чрез „Отвъд Короната“ много важни въпроси търсят своя отговор и, макар тези въпроси да не са винаги приятни, отговарянето на тях е единственият начин да продължим напред и да се справяме по-успешно с бъдещи предизвикателства, които неминуемо ни очакват!
Два свята
Тази статия е част от проект „План за развитие“ на ЕЛ МОМЕНТУМ ООД, който се реализира с финансовата подкрепа на Национален фонд „Култура“ по ПРОГРАМА ЗА ВЪЗСТАНОВЯВАНЕ И РАЗВИТИЕ НА ЧАСТНИ КУЛТУРНИ ОРГАНИЗАЦИИ през 2022 година.